Zmiana to rzecz stała w dzisiejszym świecie.

Zmienia się wszystko. Zmienia się cały świat dookoła Ciebie. Twoi bliscy, rodzice, rodzeństwo, partnerzy, dzieci, klienci, kontrahenci, wspólnicy. Polityka się zmienia i gospodarka się zmienia. Wszystko.

Ty też się zmieniasz. Dojrzewasz, rozwijasz się, uczysz się nowych rzeczy, kształtujesz umiejętności, doświadczasz.

Narzekać na zmianę?

Czasami na warsztatach czy szkoleniach, uczestnicy narzekają na zmianę. Wolą stabilizację, pewność, bo to daje im poczucie bezpieczeństwa. Złudne poczucie bezpieczeństwa. Uważają, że jeśli będą mieli stałą pracę oraz umowę na czas nieokreślony lub założą rodziny, zbudują domy, będą mieli dzieci, psa i kota to już nic więcej w ich życiu się nie zmieni. Nic ich nie zaskoczy. Tak bardzo wierzą w to i ufają obecnemu stanowi, że nawet najmniejsze zawirowanie przeradza się w wielką tragedię.

A przecież zmiana jest stałą.

Nic przecież nie jest na stałe. Anna Jantar już prawie 40 lat temu śpiewała „Nic nie może przecież wiecznie trwać. Co zesłał los, trzeba będzie stracić…”

Jak więc przygotować się na zmianę? Jak do niej podejść, jeśli strach zjada nam rozum?

Nie wiem czy Cię pocieszę i czy to przyniesie Ci ulgę, ale wiedz, że boi się każdy. Strach jest nieodłącznym elementem życia w tym też i pracy bez względu na to czy jest ona pracą na umowę czy też prowadzeniem własnego biznesu.

Strach występuje też w życiu każdego rodzica. Strach o dzieci, bez względu na to czy mają lat 5 czy 45.

Boi się każdy. I w sumie dobrze, bo strach jest mobilizacją. Pod warunkiem, że mu się nie poddasz. Pod warunkiem, że nie dasz mu sobą zawładnąć.

Tylko jak tego dokonać?

Zaakceptuj siebie.

Bez względu na to czy masz dużo pieniędzy czy mało. Bez względu na to czy masz nadwagę czy niedowagę. Bez względu na to czy masz dużą rodzinę czy jesteś singlem.

Zaakceptuj i pokochaj siebie. Tylko miłość do samego siebie da Ci siłę do walki. Do walki z wewnętrznym strachem i obawą przed zmianą.

Pokochanie samego siebie pozwoli Ci okiełznać strach i przygotuje Cię do zmian, które i tak są nieuchronne. Im szybciej przyjmiesz to do swojej wiadomości, tym będzie Ci łatwiej.

Opracuj plan działania.

Usiądź wygodnie w fotelu. Zastanów się. Pomyśl co możesz zrobić i w jaki sposób zadziałać. Podziel swoją zmianę na drobniejsze elementy. Dzięki temu zmiana nie będzie Cię tak przerażać. Opracuj plan działania i osiągania kolejnych małych celów. Każdy drobny nawet sukces przybliża Cię do zwycięstwa. Zwycięstwa nad swoim strachem, obawą i zmianą.

Miłość do samego siebie to wielki sukces – sukces odniesiony przez Ciebie. Im szybciej to zrobisz, tym szybciej zaczniesz być szczęśliwy.  Szczęśliwy czyli przygotowany do tego co niesie Ci życie. Przygotowany do zmiany.
A ja z całego swojego serca życzę Ci, by zmiany zawsze były tylko pozytywne.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *